Відкриті уроки

Вчитель образотворчого мистецтва, урок 5 клас

Тему: Рельєфи дивовижних рослин

Тема. Рельєфи дивовижних рослин

Мета. Продовжувати ознайомлювати учнів із скульптурою, як видом образотворчого мистецтва, з поняттями: «рельєф», «контррельєф», «барельєф», «горельєф». Закріплювати навички роботи з пластичними матеріалами, основних видів ліплення. Формувати вміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси напівоб’ємної форми. Розвивати вміння передавати свої почуття, емоції, настрій скульптурними засобами, дрібну моторику руки. Виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, екологічну культуру.

Оснащення. Зоровий ряд: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

Обладнання. Альбом для малювання; дошка для ліплення; шариковий пластилін; стеки; цупкий картон; простий олівець.

Тип уроку. Комбінований

1.Організаційний момент

• Привітання.
  • Перевірка наявності учнів.
  • Готовність учнів до уроку.

2. Актуалізація опорних знань і вмінь

Гра «Дай правильну відповідь»

♦ З яким видом образотворчого мистецтва ми ознайомилися на попередньому уроці?

♦ Навіщо люди створюють скульптури? Які думки і почуття вони допомагають їм передавати?

♦ Як називають художників, які працюють із пластичними матеріалами?

♦ 3 якими матеріалами працюють художники-скульптори?

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Діти, продовжуємо мандрувати космічними просторами,наш зореліт зупинився у космічному заповіднику, де можна побачити багато дивовижних трав, квітів , дерев, кущів несхожих на земних. Сьогодні ми продовжуємо знайомство з «братами» - рельєфами. Роботу, яку нам потрібно виконати, може містити елементи різних видів рельєфів.

4. Викладення нового навчального матеріалу

1. Розповідь учителя

Скульптуру, навколо якої можна обійти і розглянути з усіх боків, називають круглою скульптурою. Але коли скульптура зустрічається з іншим, добре знайомим нам видом мистецтва — архітектурою, вона начебто притискається до стіни — розчиняється в ній, або навпаки, виростає з площини стіни. При цьому ми бачимо тільки частину об’ємного зображення. Зображення, що виступає над стіною, називають рельєфом. Художники розрізняють два види рельєфу. Один називають барельєфом , а інший—горельєф . У барельєфа і горельєфа є ще двоє рідних братів. Один із них — глибокий рельєф, в якому зображення не піднімається над площиною, а повністю заглиблюється в неї. Об’ємні фігури повністю втопають у площині стіни. Другий — контррельєф — заглиблений рельєф, зображення у якому подане навиворіт. Він становить наче негатив барельєфа.

(Учитель ілюструє за допомогою формочок для піску. Лицьовий бік формочки — рельєф, а внутрішній — контррельєф.) Родина рельєфів «дружить» із людьми дуже давно. Давні єгиптяни прикрашали ними свої піраміди, полюбляли їх у Давній Греції і Римі, і сьогодні ми можемо часто зустріти їх в оформленні будівель. Рельєфи є невіддільними від архітектури: вони слугують для прикрашання величезних будинків і невеликих інтер’єрів. (Додаток 1)

1. Скарбничка мистецької мудрості

Окрім опуклого існує також заглиблений рельеф — контррельеф.

Зображення в контррельєфі поширені в мистецтві скульптури з найдавніших часів. З огляду на особливості занурення в матеріал (вирізання з різною глибиною) при створенні контррельефів потрібно добре промальовувати контури зображень. (Додаток 2)

1. Мистецтво планети Земля

Використовуючи лише контррельєф, давні митці передавали виразність форми тварин, рослин, людей тощо.
Зображення в контррельефі можна виконати за допомогою різблення по дереву. Погляньте, як вправно застосовують контррельеф сучасні народні майстри. (Додаток 3)

1. Словник-путівник

Прочитайте з підручника (ст.131), що називають контррельєфом?

5. Фізкультхвилинка

Ми з вами сьогодні будемо працювати над контррельєфом. А перед
виконанням практичної роботи проведемо хвилинку відпочинку і подивимося 3 частину мультфільму «Пластилінова ворона»

6. Підготовка до самостійної творчої діяльності

Завдання. Створити контррельєф «Чарівна квітка»

1. Правила роботи і техніка безпеки

• Усі роботи необхідно виконувати тільки на дошці для ліплення.

• Зі стеками слід поводитися дуже обережно, не пустувати і не розмахувати ними.

• Після роботи необхідно обов’язково вимити руки з милом (пластилін залишає жирні плями) і вичистити нігті.

1. Поради

Для тла рельєфу використай пластилін такого кольору, яким ви уявляєте колір рослин на далеких планетах.

Прорізуйте стеком рисунок трав лініями різної товщини. Поступово заглиблюйте рельєф. Частину зображення можна виконати шляхом врізання або заглиблення тла навколо контуру рослин. Готовий рельєф можна покрити клеєм ПВА — це додасть йому блиску і довговічності. Зразок послідовності роботи на дошці. (Додаток 4)

1. Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують творчу роботу. Учитель надає індивідуальну допомогу.

7. Рефлексія

Гра «Знайди пару за кольором» (Додаток 5)

8. Підсумок уроку

Використовуючи «авторське крісло», учні демонструють і захищають свої роботи. Учитель підводить підсумки — оцінює діяльність учнів на уроді.

9. Домашнє завдання

Назбирайте кошик ідей. Як готуються у вашій родині до традиційних свят?